čtvrtek 22. května 2014

Bezinkový sirup

To, že je černý bez zdravý, jsem tu už psala. Ale pro jistotu si něco málo zopakujeme, protože naposledy jsem tu řešila především jeho plody. Květy černého bezu jsou bezpochyby oblíbené mezi kořenáři i mezi prozíravými hospodyňkami. Téměř každý má vzpomínku na bezinkový sirup, ať už příjemnou nebo ne, z dětstí. Květy bezu snižují hladinu cukru v krvi a stejně jako plody disponují i projímavými účinky. Kromě protizánětlivosti se bezu přisuzuje i protirakovinnový efekt. A v poslední řadě je dobrý i na nervy. 

Způsobů, jakými lze vyrobit bezinkový sirup je nespočetně mnoho. Já jsem tentokrát vybrala za tepla vyrobený, ale pokud mi zbyde čas a nějaké květy v okolí, možná se vyrhnu i na ten za studena jako dělávala moje maminka. (Než jsem začala být tak akční.)Ingredience na 1l vody:

- 1l převařené zchladlé vody
- 15 hezkých bezových květů
- 1kg cukru
- 1 lžíce kyseliny citronové
- 2 biocitrony

Květy lehce oklepe tak, abychom se nezbavili všeho pylu, který je klíčem k celé vůně. Ale zase tak, abychom vyklepali všechny broučky a breberky. Přiznám se, že mně se je nepodařilo vyklepat všechny a jednu potvoru jsem tam našla... Květy ponoříme do zchladlé převařené vody a přidáme jeden nakrájený omytý citron a necháme 24 hodin louhovat v chladu.


 

  Po dni louhování nálev nejprve scedíme přes sítko, šťávu z citronů a z květů vymačkáme. Pak je potřeba všechno přecedit ještě pře plátýnko nebo papírovou utěrku. Pokud vám šťáva přestane přes utěrku přetékat, je potřeba ji vyměnit. Pak vše v hrnci smícháme s cukrem (já použila směs obyčejného krystalu a třtinového cukru), přidáme vymačkanou šťávu ze zbylého citronu, lžíci kyseliny citronové a začneme pozvolna zahřívat. Teplota sirupu by neměla přesáhnout 40°C. Na povrchu se vytvoří bílá pěna a tu je dobré (i když to jde docela těžce) posbírat. Potom sirup plníme do čistých sterilovaných sklenic. Bezinkový sirup skladujeme v chladnu, jde i zavařit (stejně jako sirup z plodů bezu na 80°C). Ale tak dlouho vám nevydrží, tak je dobrý.


Žádné komentáře:

Okomentovat